
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.94 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 400
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46337
Ext.Price$0.46337
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46337 | $0.46337 |
| 10 | $0.22314 | $2.23140 |
| 25 | $0.21577 | $5.39425 |
| 50 | $0.20865 | $10.43250 |
| 100 | $0.20176 | $20.17600 |
| 300 | $0.18340 | $55.02000 |
| 500 | $0.16671 | $83.35500 |
| 1000 | $0.15645 | $156.45000 |
| 3000 | $0.14642 | $439.26000 |
| 5000 | $0.13703 | $685.15000 |
| 10000 | $0.12824 | $1282.40000 |
